Víťazstvo nevíťazstvo

ŠKODA FABIA RS Rally2 bola najrýchlejším vozidlom na Rally Akropolis, no aj tak ju klasifikovali „iba“ na druhom mieste. Prečo? Čítajte ďalej.

Desiatym podnikom sezóny Majstrovstiev sveta automobilových súťaží WRC bola slávna „rely bohov“ pod gréckou Akropolou. Súťaž je povestná vysokými teplotami, prašnosťou a ostrými veľkými kameňmi, ktoré striehnu na pneumatiky. Nečudo, že neraz o víťazstve rozhodne menší počet defektov, či poškodení vozidla.

Ak v kategórii Rally1 fanúšikovia sledovali naháňačku Ogiera v boji o titul s Neuvillom, tak v nami sledovanej kategórii WRC2 je tiež všetko otvorené a posádky štartujúce so ŠKODOU FABIA RS Rally2 statočne odolávajú atakom silnej konkurencie ďalších značiek. V hre o víťazstvo bolo hneď niekoľko Škodoviek, no „bohovia to chceli“ napínavé až do konca. O víťazovi totiž rozhodovali až paragrafy Športových predpisov.

Estónska posádka Robert Virves a Aleks Lesk držala škodovácku vlajku najvyššie, keď už od prvej etapy bojovala o víťazstvo. V druhej etape však chytila defekt a znova musela dobiehať stratu. Ani ich súperom sa však nevyhli problémy a hoci náskok 28,5 sekundy sa zdal už jasný, tak priebežní lídri Pajari a Mälkonenom dostali na poslednom úseku defekt a došli do cieľa s prázdnou pneumatikou a stratou presne 28,5 sekundy na Virvesa s Leskom! To znamenalo, že obe posádky sa ocitli na prvom mieste s identickým časom a rozhodovali Športové predpisy. Tie však vravia, že v takomto prípade bude za víťaza vyhlásený ten, kto bol na lepšej pozícii hneď po prvej rýchlostnej skúške súťaže. To bola konkurenčná posádka a tak Estónci na ŠKODE FABIA RS Rally2 síce vyhrali (s najlepším časom), no vlastne nevyhrali a skončili druhí.

Zaujímavý bol koniec druhej posádky na ŠKODE FABIA RS Rally2. Britská dvojica Greensmith – Andersson, štartujúca za tím Toksport WRT, sa v závere prvej etapy v piatok zrazila s kravou a musela odstúpiť! Kravy síce odišla po svojich, no poškodená škodovka už do súťaže nezasiahla. „Kravy nie sú moje obľúbené zvieratá,“ priznal po tomto incidente Gus Greensmith. Napokon však v TOP10 skončilo hneď sedem vozidiel ŠKODA FABIA RS Rally2. Na štvrtom mieste došiel Poliak Kajto Kajetanovicz, na piatom Paraguajčan Fabrizio Zaldivar a šiesty Ír Josh McErlean. Títo chlapci sa dokonca vmestili aj do veľkého bodovania WRC!

V závere septembra sa šampionát presúva do Čile, kde by sa do hry mal vrátiť aj Oliver Solberg, ktorý je aktuálnym lídrom priebežného poradia šampionátu a v Škode mu veria, že dovezie pre českú značku ďalší majstrovský titul.