Víťazstvo na Sardínii!

Škoda Fabia RS Rally2 vybojovala cenné víťazstvo na 20. ročníku Rally na Sardínii, keď sa o víťazovi rozhodovalo až na poslednej rýchlostnej skúške!

Znova sa potvrdilo, že v rely je koniec súťaže až v cieli. Ešte na štarte posledného úseku totiž posádka Andreas Mikkelsen so spolujazdcom Torsteinom Eriksenom strácala na svojho rivala Adriena Fourmauxa pol minútu, no Francúz zjavne nezvládol tlak a v závere havaroval. Skúsený pretekár tímu Toksport WRT, ktorý nasadzuje vozidlá Škoda do majstrovstiev sveta s továrenskou podporou, preukázal svoju zdatnosť a vyjazdil svoje prvé tohtoročné víťazstvo. „Bola to veľmi náročná súťaž,“ priznáva Andreas Mikkelsen. Nórskeho jazdca s vozidlom Škoda Fabia RS Rally2 spomalil v piatok defekt a do cieľa prvej etapy prišiel na štvrtom mieste v kategórii WRC2. „Počas dňa sme sa sústredili na to, aby sme sa vyhli problémom a udržali sa na dohľad vedúcej pozícii,“ pokračuje majster sveta kategórie WRC2 z roku 2021. Po druhej etape sa však Mikkelsen s Eriksenom vyšplhali na druhé miesto a začali vytvárať tlak na lídrov súťaže. „Je to príliš veľa na to, aby sme sa počas krátkej nedeľnej etapy dostali dopredu,“ uvedomoval si na štarte nedeľňajšej etapy svoje šance Mikkelsen, no rely opäť potvrdila, že sa netreba nikdy vzdávať a zaslúžený výsledok sa dostavil.

Tento rok nezvyčajne mokrá súťaž na Sardínii predstavovala pre súťažiacich úplne inú výzvu, než po iné suché a prašné roky. Tentoraz boli posádky konfrontované s blatistom a hlbokou vodou. Neustále sa meniace podmienky na trati mali za následok odlišné stratégie pneumatík, pričom posádky museli pracovať s obmedzeným počtom mäkkých a tvrdých zmesí. Za zmienku stojí najdlhšia rýchlostná skúška celej sezóny, ktorou bola 50-kilometrová „Monte Lerno-Sa Conchedda“. A práve v tejto sa dostal do problémov Oliver Solberg, ktorý bojuje o titul majstra sveta WRC2. Po prvom prejazde „Monte Lerno-Sa Conchedda“ sa však Solberg so spolujazdcom Elliottom Edmondsonom prepadli na 32. pozícii. Švédsko-britská posádka došla do cieľa etapy s takmer 27-minútovým oneskorením a so zničeným zavesením. Vďaka múdro vykonanej oprave na trati sa posádka zvládla vrátiť do servisu a pokračovala v súťaži. Po ďalších problémoch, medzi ktorými nechýbal defekt, nakoniec došli do cieľa na 26. mieste v kategórii WRC2, no aj napriek tomu sa udržali na priebežne druhom mieste v šampionáte WRC2.

Ak sa Solberg pasoval s problémami, tak jeho kolega z tímu Toksport WRT Sami Pajari zažiaril. Dvadsaťjedenročný Fín so spolujazdkyňou Enni Mälkönen boli po prvom dni na prvom mieste kategórie WRC2. „Je to príjemný pocit viesť, ale rally ešte zďaleka nekončí,“ užíval si Pajari , ktorý sa na výslní dlho neohrial. „V krátkej ľavotočivej zákrute sme boli širokí a poškodili sme zadné zavesenie,“ priznal chybu v jedenástej ereske Pajari. Fíni sa do súťaže vrátili v nedeľu, no skončili nakoniec na 19. mieste.

Obhajca titulu v kategórii WRC2 Emil Lindholm ako aj Brit Gus Greensmith na Sardínii štartovali bez toho, aby sa im body započítavali do hodnotenia kategórie WRC2 a urobili dobre, lebo ani jeden z nich nevidel cieľ. Naopak WRC2 Challenger ovládli posádky Škoda. Vyhrala poľská posádka Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak pred ďalšími Poliakmi Miki Marczykom  s Szymonom Gospodarczykom a tretí skončili Češi Erik Cais a Petr Tešínský. Všetci na vozidle Škoda Fabia.