Istá francúzska nadácia robieva európsky prieskum naprieč krajinami EU o tom, akí sme šoféri. Doteraz sa zapojilo jedenásť krajín a Slovensko je medzi nimi od roku 2016. Ťažko síce povedať o prieskume, kde počet respondentov bol len vzorkou tisícky zúčastnených, za smerodatný. Každopádne nám však aspoň niečo o nás naznačil. Pozrite sa, ako sme v prieskume obstáli my, Slováci.
Sami sa hodnotíme, ako ostražití (65 %) a pokojní šoféri (67 %). Už menej sme zdvorilí (21 %) a každý piaty je schopný zastaviť a ísť si to vydiskutovať! A to nie je celkom normálne, čím by sme sa mohli chváliť. Najzdvorilejší sú Angličania (50 %) a najmenej zdvorilí zasa Taliani (17 %). Oboje môžem z vlastných skúseností potvrdiť. Prvé kilometre na opačnej strane vozovky sú aj pre skúseného šoféra, akým som ja, dosť náročné a stresujúce. Žiadne vážne priestupky som síce nespravil, ale nikto na mňa netrúbil a neklepal si na čelo, keď som sa pomýlil. To sa o našich šoféroch, žiaľ, povedať nedá. Rovnako tak v Taliansku som neraz zažil, že aj napriek fungujúcim semaforom v čase špičky nikto semafory nerešpektoval a do križovatky vždy šiel ten odvážnejší (drzejší).
Azda aj preto hodnotia Talianov a Grékov ako najnebezpečnejších vodičov. Ďaleko však nezaostávajú Poliaci, kde si osobne dávam mimoriadny pozor. Ich rýchla jazda a nečakané zmeny smeru jazdy sú pre menej skúsených šoférov veľmi nebezpečné.
Inak, aj vám vadí, že auto pred vami dá znamenie o zmene smeru jazdy na poslednú chvíľu (najlepšie až v zákrute)? Tak to sme na tom podľa tohto prieskumu ešte dobre. Na Slovensku je to vraj „iba“ 49 % vodičov, no vo Francúzsku a Švédsku dokonca cez 60 %!
Šokujúce je zistenie prieskumu o prekračovaní rýchlosti. Podľa neho 89 % všetkých vodičov EU prekračuje rýchlosť!!! Slováci sa rovnajú priemeru, no vedú vraj Francúzi, Poliaci a Švédi (92 %)!!! My sme zasa „dobrí“ v zapínaní bezpečnostných pásov. Neviem, ako sa to dá, keď dnes takmer všetky autá pípajú, no Slováci sú s 37 % na druhom mieste za Grékmi (45 %), v nezapnutí si bezpečnostného pásu.
Prieskum síce treba brať s rezervou, no súhlasiť sa dá s tým, že najčastejšou príčinou smrteľných nehôd je nepozornosť za volantom (spôsobená mobilmi, prehrávačmi, apd..). Až 54 % ! Na druhom mieste je potom alkohol a iné návykové látky (49 %). Prekročenie rýchlosti je na treťom mieste (43 %).
A akí ste vodiči vy? Telefonujete za volantom? Prekračujete rýchlosť a nadávate, alebo ste vzorní, ako sme si to všetci kedysi sľubovali v autoškolách? Len tak pre zaujímavosť sa aj vy porovnajte s výsledkami v prílohe.