Je len otázkou času, kedy aj my svojho „spaľovacieho“ tátoša vymeníme za šetrnejší elektromobil. Pre normálneho človeka je to však zatiaľ len pridrahá hudba budúcnosti. Štáty a automobilky preto spoločne hľadajú spôsob, ako postupne doteraz drahé elektromobily urobiť cenovo dostupné.
Automobilka ŠKODA AUTO vo svojej Stratégii 2025 prezentuje postupný prechod na ekologickejšie pohony a jedným zo základných bude elektromobilita. Zatiaľ sú však autá drahé a sieť dobíjacích staníc riedka. To všetko sa však má postupne zmeniť. Štáty už hľadajú nové nastavenia pravidiel a opatrení, ako tento trend podporiť. Hľadá sa spôsob, ako znížiť ceny, alebo zvýhodniť nákup elektromobilu. Pozrime sa teda, ako to vyzerá u nás a v niektorých ďalších krajinách s podporou elektromobility.
Začnime doma, aby sme mali čo porovnávať. Na Slovensku pri kúpe elektromobilu dostanete príspevok 3 – 5 tisíc od štátu (to platí do konca roku 2019). Nemusíte platiť cestnú daň a pri registrácii si môžete uplatniť nižšiu sadzbu registračného poplatku. Nie je to síce veľa, ale sme na tom stále lepšie, ako susedia v Česku, kde nedostanú od štátu žiadnu dotáciu, iba nulovú cestnú daň a zdarma parkovanie v Prahe.
Podobne ako u nás sú na tom v Maďarsku, kde si kupujúci môžu uplatniť zľavu až 21% (čo je v prepočte približne ako na Slovensku). K tomu oslobodenie od cestnej dane aj registračného poplatku. Z našich blízskych krajín sa na tom najlepšie javí Slovinsko, kde je dotácia na kúpu až 7,5 tisíc eur. Naopak najhoršie sú na tom Poliaci, kde štát kúpu elektromobilu vôbec nepodporuje a zatiaľ len o tom uvažuje.
A ako sú na tom „vyspelejšie krajiny“? V Nemecku štát prispeje 4 tisíc eurami a oslobodením od dane na 10 rokov. Podobne s tým oslobodením na desať rokov od cestnej dane sú vo Francúzsku, no štát prispeje až sumou 6 tisíc eur a navyše poskytne príspevok 4 tisíc eur na likvidáciu starého dieselového auta. V Anglicku dostanete príspevok 3,5 tisíc libier a nižšiu cestnú daň. V Rakúsku neplatíte spotrebnú daň, daň z vlastníctva ano zo znečistenia a môžete si uplatniť cenu v odpočte DPH. V Nórsku tiež nemusíte vôbec platiť DPH z kúpnej ceny a k tomu neplatíte žiadne poplatky v mestách na diaľniciach ani na trajektoch. A to už je naozaj na zváženie kúpy. V Holandsku je možné cenu z elektromobilu odpočítať postupne z daní v priebehu piatich rokov až do výšky 19 tisíc eur.
A ako sa tieto opatrenia prejavujú na podiele na trhu s automobilmi? Čísla v tabuľke vravia za všetko!
Podiel elektromobilov na registrácii za rok 2018:
Nórsko 80,3 % !!!!
Holandsko 12,7 %
Rakúsko 4,5 %
Francúzsko 3,5 %
Anglicko 3,2
Maďarsko 2,5 %
Nemecko 3,1 %
Slovinsko 1,5 %
Španielsko 1,4 %
Česká Republika 0,7 %
Slovensko 0,6 % !!!!
Poľsko 0,3 %