Suverénny Solberg a Škoda

Fínskym víťazstvom v kategórii WRC2 urobil Oliver Solberg, jazdiaci s vozidlom ŠKODA FABIA RS Rally2, dôležitý krok k majstrovskému titulu.

Dvadsaťdvaročný Švéd Oliver Solberg, ktorý jazdí s britským spolujazdcom Elliottom Edmondsonom, predviedli počas uplynulého víkendu dominantný výkon, keď zvíťazili systémom štart – cieľ. Vďaka tomuto víťazstvu si upevnili priebežné vedenie v majstrovstvách sveta v kategórii WRC2 a pod deviatej súťaži sezóny 2024 vedú pred svojimi prenasledovateľmi už o 28 bodov!

Posádka tímu Toksport WRT, sedlajúca ŠKODU FABIA RS Rally2, sa na čele súťaže usadila  už po úvodnej superšpeciálke v uliciach mesta Jyväskylä. V piatok ráno sa pokračovalo už na skutočných lesných rýchlostných skúškach. Jediným pilotom, ktorý sa na ultrarýchlych šotolinových cestách stredného Fínska dokázal vyrovnať Solbergovi, bol Jari-Matti Latvala, trojnásobný celkový víťaz fínskej súťaže, ktorý kedysi jazdiaval ešte proti Oliverovmu otcovi a dnes je šéfom majstrovského tmu Toyota. „Pred pätnástimi rokmi som bojoval s Petterom Solbergom. Teraz idem proti jeho synovi. Je to zvláštny pocit,“ zaspomínal si s úsmevom dnes už legendárny Fín Latvala.

Ani premenlivé podmienky a dážď nezastavili skvelý výkon posádky Solberg - Edmondson, , ktorý neustále svoj náskok na čele zvyšovali. Na konci prvej etapy viedla švédsko-britská posádka pred posádkou Latvala - Juho Hänninenom, o 24,1 sekundy. „Bol to čistý deň. Jednoducho som si to užíval, išiel som čisto, a nie prehnane rýchlo,“ konštatoval Oliver. Posádka jazdiaca na ŠKODE FABIA RS Rally2 pokračovala v suverénnom výkone aj počas druhej, sobotňajšej etapy. Vďaka ďalším dvom vyhraným rýchlostným skúškam, medzi ktorými bola aj náročná Ouninpohja, zvýšili svoj náskok pred dvojicou Latvala - Hänninen dokonca už na 47,6 sekundy!

Počas poslednej, nedeľňajšej etapy, ktorú poznačil dážď, sa už posádka Oliver Solberg a Elliott Edmondson sústredila na udržanie svojho náskoku. Nepotrebovali už jazdiť najrýchlejšie časy v ereskách a nakoniec zíťazili s náskokom takmer štyridsať sekúnd. Bolo to mimochodom už ich tretie víťazstvo v kategórii WRC2 v aktuánej sezóne. „Je to fantastický pocit. Je úžasné, že som dostal gratuláciu aj od Jari-Mattiho Latvalu,“ tešil sa v cieli Oliver Solberg. „Bol to skvelý víkend! Veľké vďaka tímu. Škoda Fabia RS Rally2 bola ako vždy perfektná. Je fantastické mať ďalšie víťazstvo.“ Týmto výsledkom Solberg zväčšil svoj náskok v celkovom hodnotení kategórie WRC2 na 28 bodov pred druhým Samim Pajarim (Toyota). Potvrdením skvelého výkonu je aj piate miesto v absolútnom poradí fínskej súťaže, v silnej svetovej  konkurencii.

V krátkosti ešte dodajme, ako sa darilo zvyšným posádkam s vozidlami ŠKODA FABIA. Skúsený Gus Greensmith so spolujazdcom Jonasom Anderssonom skončili už v prvej etape v piatok, keď na RS7 vyleteli z trate. Estónska posádka Robert Virves a Aleks Lesko riešili v závere druhej etapy technický problém pri prejazde na štart rýchlostnej skúšky Ouninpohja a zle zatvorili kapotu. Tá sa im asi po tristo metroch eresky otvorila a zablokovala výhľad. Museli preto znova zastaviť a poriadne zavrieť kapotu. To ich stálo asi tri minúty a šance na lepší výsledok, ako konečné ôsme miesto. Ich problémy pomohli domácej posádke Lauri Joona  a Janni Hussi ku konečnému tretiemu miestu v kategórii WRC2 (a vyhrali aj v kategórii WRC2 Challenger). Škodovky obsadili aj prvé tri miesta v kategórii WRC Masters Cup, keď túto kategóriu pre pilotov na 50 rokov vyhrala mexicko-španielska dvojica Ricardo Triviño a Diego Fuentes.