Sardínia Škode nepriala

Šiesty podnik Majstrovstiev sveta, na rozbitých cestách Sardínie, vozidlám Škoda Fabia RS Rally2 tentoraz neprial. Museli sa uspokojiť iba so štvrtým a piatym miestom.

Hlavný „kôň“ jazdiaci na mladoboleslavskej značke - Švéd Oliver Solberg – súťaž nezaradil do nominovaných bodovaných súťaží a navyše mal aj zdravotné problémy, ktoré mu napokon ani nedovolili postaviť sa na štart. Hlavnými želiezkami v ohni tak boli posádky Pierre-Louis Loubet so spolujazdcom Lorisom Pascaudom, Martin Prokop so spolujazdcom Michalom Ernstom a Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak (všetci s vozidlom ŠKODA FABIA RS RALLY2).

Drsné šotolinové etapy na Sardínii sú považované za jedny z tých najrozbitnejších a najkamenistejších v kalendári celého majstrovstva a aj teraz sa podpísali pod množstvo defektov a technických problémov. Navyše sa skúšak nový skrátený formát, keď sa všetky tri etapy a shakedown skúšali vtesnať do troch dní. Namier náročnosti sa však až sedem posádok na vozidlách značky ŠKODA umiestnilo v prvej desiatke kategórie WRC2, čo iba podčiarkuje robustnosť používania najnovšieho vozidla skupiny Rally2 z Mladej Boleslavi.

Ešte po prvej etape boli na priebežnom druhom mieste v kategórii WRC2 Pierre-Louis Loubet so spolujazdcom Lorisom Pascaudom. Dúfali, že im vrátia niekoľko sekúnd času, pretože sa v tretej rýchlosti skúške dostali do prachu iného súťažiaceho, ktorý zastavil kvôli výmene kola. Nádeje však boli zbytočné, pretože posádka Loubet/Pascaud odstúpila už v sobotu.

V druhej etape to vyzeralo, že vlajku značky prevezme skúsená poľská dvojica Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak štartujúca za španielsky tím RaceSeven. Poliaci však končili deň na štvrtom mieste, keď etapu dokončili na pomalom defekt, kvôli ktorému museli ísť pomalšie. Hneď za nimi boli ďalšie dve posádky na vozidlách Škoda. Piate miesto patrilo ostrieľaným Čechom Martinovi Prokopovi a Michalovi Ernstovi, za ktorými sa držali Estónci Robert Virves a Aleks Lesk.

Podľa počtu zvyšných kilometrov (40) sa to v nedeľňajšej záverečnej etape mohlo zdať za jednoduchšiu záležitosť. Ostré kamene na ereskách však z rely robili crossrally a starosti narobili a v hlavnej kategórii WRC, keď líder Seb Ogier doplatil na defekt a v cieli skončil s najtesnejším rozdielom 0,2 sekundy za Tanäkom! V našej kategórii WRC2 to nebolo o nič jednoduchšie. Poliaci si dávali pozor, aby nechytili defekt, no česká posádka pritlačila a nakoniec to pre ňu prinieslo najlepší výsledok značky ŠKODA na tohtoročnej Sardínii. „Bol to šialený týždeň! Naozaj som si oddýchol od každodennej práce a je to vidieť: ešte nie som starý,“ žiaril v cieli Martin Prokop, 41-ročný juniorský ex-majster sveta z roku 2009, keď napokon vyjazdil štvrté miesto vo WRC2.

Armin Kremer a jeho dcéra Ella Kremerová ŠKODE FABIA RS Rally2, prevádzkovanom spoločnosťou Baumschlager Rallye & Racing, už druhýkrát zvíťazili v tejto sezóne v kategórii WRC Masters Cup, vyhradené pre jazdcov starších ako 50 rokov (celkovo desiate miesto).