Pri výbere nového automobilu má každý zákazník iné preferencie a nároky. Prekvapivo veľa zákazníkov pritom zohľadňuje aj veľkosť batožinového priestoru. Automobily značky ŠKODA sú však dobre známe tým, že patria rozsahom ponúkaného priestoru pre batožinu k špičke vo svojej triede. Aj takto česká automobilka zohľadňujú požiadavky klientov, ktoré prenáša do komfortu svojich vozidiel. Vedeli ste však, ako sa meria objem batožinového priestoru?
V dnešnej pretechnizovanej dobe sa väčšina úkonov robí pomocou automatizácie a mechanizácie. Predsa sú však činnosti, ktoré stále najlepšie zvládajú iba ľudské ruky. K ním patrí aj meranie objemu batožinového priestoru. Tak, ako to vidíme na priložených obrázkoch automobilky ŠKODA, technici do batožinového priestoru postupne vkladajú zelené kocky s objemom jedného litra. Tieto kocky majú rozmery 20 x 10 x 5 centimetrov. Ich skladanie prebieha podľa presne zadefinovanej štátnej normy (mimochodom, tá má číslo ISO3832).
Celý proces vyzerá na prvý pohľad veľmi jednoducho. Ale, ako to už v živote chodí, nič nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Dôležite je, aby objem, ktorý sa pomocou normovaných kociek vyskladá, boli technici schopní znova rovnako vyskladať kedykoľvek opakovane. Dokonca, aby ho bol schopný vyskladať ktokoľvek, kto by to chcel skontrolovať a potvrdiť opakované meranie. Kocky sa pritom nesmú do auta tlačiť nasilu.
Prísne pravidlá merania tiež určujú pokiaľ sa smú normované kocky vyskladať. V zásade ide o to, aby sa neprekročila hrana operadiel zadných sedadiel, respektíve kryt batožinového priestoru.
Zaujímavé tiež je, že technici automobilky ŠKODA sú už takí skúsení, že dokážu využiť skutočne každú medzierku a namerajú vždy lepší objem, než udá základná počítačová simulácia. Tá sa využíva už pri vývoji automobilu, pretože vyvíjaný batožinový priestor musí spĺňať aj určite požiadavky. A nejde len o praktickosť, ale aj o tuhosť konštrukcie automobilu. Paradoxne pre počítať je to náročná úloha, vyskladať kockami priestor, a človek to dokáže manuálne lepšie. Priemerný výsledok, ktorý dokáže vyskladať človek je asi o päť litrov väčší objem, než vyskladá počítač!