FABIA stále medzi špičkou

Špičkový model ŠKODA FABIA Rally2 evo už čoskoro nahradí úplne nové generácia súťažného špeciálu. Napriek tomu však Fabia stále patrí medzi absolútnu svetovú špičku, čo potvrdila aj na víkendovom podniku MS rely v Chorvátsku.

Podmienky tretieho podniku aktuálneho svetového rely šampionátu boli mimoriadne premenlivé a skúšali pozornosť i schopnosti súťažných posádok. Napriek týmto zradným okolnostiam sa však hneď šesť posádok na vozidlách ŠKODA FABIA Rally2 evo dokázala prebojovať na bodované miesta v kategórii WRC2 FIA Majstrovstiev sveta.

Najlepšie umiestnenou posádkou s vozidlom ŠKODA sa stala poľská dvojica Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak, ktorá doviezla druhé miesto  v kategórii WRC2. Víťaz úvodných dvoch podnikov a líder priebežného poradia kategórie WRC2, Nór Andreas Mikkelsen, jazdiaci rovnako na vozidle ŠKODA FABIA Rally2 evo, podujatie vynchal, ale aj napriek tomu si jasne udržal priebežné vedenie v šampionáte.

Oficiálne je chorvátska súťaž klasifikovaná ako asfaltové podujatie, no silných dažďoch v úvode súťaže sa trať zmenila na šmykľavú a blatistú. Značne sa to podobalo s nedávnou súťažou na Morave, ktoré mala chvíľami podobný priebeh. Výsledkom toho boli početné defekty, ktoré menili poradie v pretekoch.

Hneď z úvodu bola najrýchlejšou posádkou na ŠKODE FABIA Rally2 evo dvojica Chris Ingram a Craig Drew. Majstra Európy v rely z roku 2019 a jeho nového spolujazdca však zdržal defekt i problémy s turbom. Najlepšou ŠKODOU FABIA Rally2 evo na trati úvodnej etapy sa ta stal ruská posádka Nikolaj Gryazin a Konstantin Aleksandrov, ktoré skončila piatkovú etapu druhom mieste v kategórii WRC2. Skúsená dvojica Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak boli v tom čase na priebežnom štvrtom mieste, pred Fínmi Emilom Lindholmom a Reetou Hämäläinenom, jazdiacimi rovnako s vozidlom ŠKODA.

Sobotňajšia druhá etapa priniesla ďalšie zmeny, keď v kategórii WRC2 priebežne tretieho Erica Camilliho postihol defekt a trojica vozidiel ŠKODA v poradí  Kajetanowicz, Lindholm a Ingram, sa posunula o jednu pozíciu dopredu. Počas záverečnej nedeľňajšej etapy sa posádka Kajetan Kajetanowicz a Maciej Szczepaniak dokázala prebojovať ešte na druhé miesto v konečnom poradí kategórie WRC2. Výborný finiš mala fínska posádka Emil Lindholm a Reet Hämäläinen, ktoré vyhrala tri zo štyroch rýchlostných skúšok dňa, vrátane Power Stage, a dokončila súťaž napokon na treťom mieste vo WRC2. Lindholm zároveň zvíťazil v hodnotení kategórie WRC2 Junior.

Prvé miesto v kategórii WRC2 Masters pre jazdcov nad 50 rokov obsadila aj posádka vozidla ŠKODA FABIA Rally2 evo: Armin Kremer a spolujazdec Timo Gottschalk, ktorý v minulosti vyhral Rally Dakar, z Nemecka. Tretí skončili Taliani Mauro Miele/Luca Beltrame, taktiež s vozidlom ŠKODA FABIA Rally2 evo. Miele udržal svoje celkové vedenie v šampionáte v kategórii WRC2 Masters.

Po troch úvodných podnikoch Majstrovstiev sveta WRC2 je teda lídrom kategórie naďalej Andreas Mikkelsen (ŠKODA FABIA Rally2 evo) a rovnako tak jeho tím Toksport WRT, za podpory ŠKODA Motorsportu, vedie priebežné poradie v hodnotení tímov. Štvrtý podnik šampionátu WRC je na programe 19. – 22. mája v portugalskom Porte.