Dvojité víťazstvo ŠKODY na záver sezóny WRC

Továrenský tím ŠKODA MOTORSPORT deklaroval, že v sezóne 2020 nenasadí svoje továrenské vozidlá do majstrovstiev sveta rely a podporí iba súkromné tímy. Tak sa aj stalo a v závere sa posádky s továrenskou podporou mladoboleslavskej značky tešia hneď z dvoch víťazstiev na poslednom podujatí sezóny, na talianskej Monze.

V chráme motoristického športu, na predmestí Milána, sa improvizovalo zo záverom šampionátu, ktorý kruto poznačila pandémia koronavírusu. Pôvodne mala byť posledným podnikom belgická rely v mestečku Ypres. Tá sa však kvôli Covidu tiež zrušila a tak sa o tituloch rozhodovalo na Monze.

ŠKODA MOTORSPORT podporila na štarte hneď štyri posádky a my si povedzme, ako sa im darilo. Najlepšie skončila posádka Andreas Mikkelsen a Anders Jaeger, ktorá svoju ŠKODU FABIA Rally2 evo dokázala dostať do cieľa náročnej automobilovej súťaže najrýchlejšie zo všetkých vozidiel triedy 2, a vyhrala aj kategóriu WRC3. Nič to však nezmenilo na titule, ktorý si v tejto kategórii pre súkromné tímy štartujúce s vozidlami R5 vybojovala fínska posádka tímu Hyundai. Mikkelsen odštartoval iba do záverečnej súťaže a hneď ju premenil na víťazstvo. Ktovie, ako by vyzeral šampionát, keby jazdil celú sezónu.

To mladá posádka Oliver Solberg s Aaronom Johnstonom, na ďalšej ŠKODE FABIA Rally2 evo, odjazdila celú sezónu, no neboli tak úspešní, ako v Majstrovstvách Európy. Vo svetovom šampionáte im nestačilo ani druhé miesto na Monze k lepšej, než štvrtej priečke v konečnom hodnotení WRC3.

Oveľa bližšie k titulu bol bývalý „škodovácky“ majster sveta Pontus Tidemand, so spolujazdcom Patrikom Barthom. Švédi, so svojou ŠKODOU FABIA Rally2 evo, len o štyri body prehrali boj o majstrovský titul v kategórii WRC2! V priamej konfrontácii podľahli Nórovi Ostbergovi a jeho Citroenu. Štvrtou posádkou na Monze bola dvojica Jan Kopecký a Jan Hloušek, ktorá netradične štartovala za súkromný tím, podporovaný továrenským tímom ŠKODA MOTORSPORT. Pre Kopeckého to bol jediný štart v tejto sezóne vo svetovom šampionáte a tretie miesto bolo slušnou bodkou pre ex-majstra sveta.

Na záver sa ešte pozrime na výsledky posledného rely podujatia MS rely 2020 v kategóriách WRC2 a WRC3, kde mala ŠKODA svoje zastúpenie.

Celkové poradie na ACI Rally Monza (WRC3)