Dvojité pódium pre Škodu na švédskej rely

Po víťazstve Kopeckého na Rallye Monte-Carlo pokračoval dobrý štart tímu Škoda Motorsport do sezóny MS 2018 aj na druhom podniku, ktorým bola tentoraz zasnežená švédska rely. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (SWE) a Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjærmoen (NOR) vyjazdili pódiové umiestnenia, keď obsadili druhé a tretí miesto v kategóri WRC2.

Úradujúci šampión Pontus Tidemand s Jonasom Anderssonom na vozidle ŠKODA FABIA R5 začali najrýchlejším časom v úvodnej ereske. Potom však vyrážali na trať ako prvé vozidlo kategórie WRC2 a ostaným súperom vlastne „čistili“ trať. Stratili tak veľa času, no aj napriek tomu stále končili prvú etapu na priebežnej druhej pozícii vo WRC2. Veiby nocoval so stratou 3,2 sekundy na treťom mieste.

Obaja však v sobotu výborne vyštartovali, keď Tidemand zajazdil najrýchlejší čas v úvode druhej etapy a Veiby sa aradil za neho. To ich posunulo do priebežného vedenia WRC2 pred Japonca Katsuta. Zvyšok druhej etapy bol však neľútostný a v ostrom súboji sa Katsuto so svojou Fiestou vrátil znova do čela WRC2 kategórie. „Snažili sme sa ho dostať pod tlak a nerobiť chyby,“ vysvetľoval Pontus Tidemand. Po druhej etape tak úradujúci majster sveta Tidemand strácal na Japonca 12,2 sekundy. Veiby bol stále tretí.

V nedeľu čakali na posádky už iba tri merané úseky a poradie sa už nemenilo. Vyhral nakoniec Katsuto, no na druhom mieste skončil Tidemand (Škoda Fabia R5) a tretí Veiby (Škoda Fabia R5).

Šéf tímu ŠKODA Motorsport, Michal Hrabánek, bol však s výsledkom spokojný. „Urobili sme všetko preto, aby sme zopakovali vlaňajšie víťazstvo, no zároveň sme sa snažili vyvarovať chýb. Sme iba na začiatku sezóny a dnešné dvojnásobné pódium je len pokračovaním úspešného štartu do sezóny.“

Vo švédskej rely štartovalo hneď vozidiel ŠKODA FABIA, ktorá tak bola najpopulárnejším vozidlom špecifikácie R5. V jednom z nich štartoval aj úradujúci majster sveta v rallycrose Johan Kristoffersson so spolujazdcom Patrickom Barthom (došli na šiestom mieste v triede RC2).