Dominantné víťazstvo novej ŠKODY

Vozidlo ŠKODA FABIA RS Rally2 zvíťazilo už pri druhom štarte v Majstrovstvách sveta! Postarala sa o to švédska dvojica Oliver Solberg a Elliott Edmondson, ktorá bola najrýchlejšou posádkou v kategórii WRC2 v práve skončenej švédskej súťaži.

Vďaka náročným a rýchlym tratiam v okolí mesta Umeå ponúkla tohtoročná rely Švédska vskutku zaujímavý zážitok. Počasie nebolo až také chladné ako býva v tomto období obvyklé a časté výkyvy teplôt mali za následok pomerne tvrdé snehové bariéry okolo rýchlostných skúšok. Pochopiteľne na to doplatil celý rad zničených nárazníkov. Na niektorých úsekoch sa v ľadovom podklade rýchlo vytvorili koľaje, inde zase bol miestami premrznutý sypký sneh. Rýchle rýchlostné skúšky s dlhými desiatkami sekúnd v obmedzovači kládli vysoké nároky nielen na súťažné vozidlá, ale aj na pneumatiky Pirelli s hrotmi, ktorých grip odchádzal nečakane rýchlo.

Najviac na tohtoročné nástrahy švédskej súťaže doplatil úradujúci šampión Emil Lindholm. Ten sa po ľahkej chybe v druhej ereske oprel o snehovú bariéru, sneh sa dostal do nasávania vozidla a posádka musela zastaviť a filter vyčistiť. Stratu takmer dvoch minút sa im už nepodarilo dohnať. Fínska posádka Emil Lindholm a Reeta Hämäläinenenová sa potom s veľkým nasadením prebojovávala späť poradím, a stačilo to napokon iba na siedme miesto v kategórii WRC2. Mimochodom aj minuloročná majstrovská sezóna začala pre Lindholma  chybou vo Švédsku, no napriek tomu dokázala posádka vyjazdiť titul.

Naopak výbornú súťaž odjazdila švédsko-britská posádka Oliver Solberg a Elliott Edmondson, štartujúca rovnako na vozidle ŠKODA FABIA RS Rally2. Posádka bola najrýchlejšia na 8 z 18 meraných úsekoch a suverénnym spôsobom zvíťazila vo svojej kategórii WRC2. „Je to fantastické, skvelý pocit! Bol to pre nás obaja úžasný víkend, išli sme bez chýb a naozaj konzistentne,“ tešil sa syn slávneho Pettera Solberga, Oliver.

Tretie miesto doviezla značke ŠKODA AUTO mladá fínska posádka Sami Pajari a Enni Mälkönen. A mohlo to byť ešte lepšie, keby Pajari na RS10 nestratil kontrolu nad vozidlom. Po zvyšok súťaže len doťahoval stratu, no aj tak to nakoniec stačilo na pódium. „Už v minulosti sme mali niekoľko šancí na pódiové umiestnenie. Nakoniec sa nám to podarilo, a ten pocit je naozaj príjemný,“ radoval sa v cieli Pajari, ktorý bol so svojim výkonom spokojný.

V kategórii WRC Masters Cup, pre posádky staršie ako 50 rokov, vyhrala tiež dvojica v kokpite vozidla ŠKODA FABIA RS Rally2. Skúsení (aj nám dobre známi) Poliaci Michał Sołowow a Maciej Baran (Orsák Rally Sport) utiekli súperom o takmer desať minút!

Po presvedčivom víťazstve posádok na vozidle ŠKODA FABIA sa Oliver Solberg a Elliott Edmondson vyhupli do čela priebežného poradia šampionátu v kategórii WRC2 a tím Toksport WRT vedie v súťaži tímov.