Viete, že pri vystupovaní z auta môžete zachrániť ľudský život? Tým, že si osvojíte odlišný spôsob otvorenia dverí, predídete zrazeniu okoloidúceho cyklistu, ktorého inak neuvidíte.
Uvedomili ste si niekedy akým spôsobom otvárate dvere na vozidle predtým než vystupujete? Samozrejmosť, poviete si. Lenže cyklistov pribúda a pribúda aj zranení (niekedy fatálnych) spôsobených neuvedomením si miery rizika pri tak jednoduchom úkone, ako je vystupovanie z auta.
V krajine známej svojou cyklistickou kultúrou, v Holandsku, sa možno nad tým zamysleli, možno to bola spontánna zmena, no rozhodne prišli s nápadom, ako eliminovať percento rizika. Rada je vlastne veľmi jednoduchá. Radí – otvárajte dvere protiľahlou rukou.
Na ľavých sedačkách to znamená použitie pravej ruky, vpravo potom ruky ľavej. Tento úkon znamená, že človek sa natočí na stranu a pozrie sa cez rameno. Vďaka tomu si môže všimnúť inak veľmi zle rozoznateľného cyklistu, ktorý sa zozadu blíži k autu, alebo už je vedľa vášho vozidla. Táto metóda otvárania dverí sa nazýva holandský chvat a zachránila už mnoho životov.
Prosím, vyskúšajme si to. Ak si uvedomíme, že náhle otvorenie dverí a následná zrážka s cyklistom tvoria až 20 % z celkového počtu dopravných nehôd cyklistov, tak je dôvod sa nad tým zamyslieť a prispieť k prehlbovaniu kultúry vzájomnej ohľaduplnosti, rešpektu a zdieľania ciest. Veď nemá každý v aute moderných asistentov, ktorí to riešia za nás (viď obrázky).
Desatoro holandského chvatu
1. Vďaka použitiu vzdialenejšej paže sa trup a hlava otočia smerom k vonkajšiemu spätnému zrkadlu.
2. Človek sa môže ľahko pozrieť von a dozadu cez rameno bočným okienkom. (Pre porovnanie: použitie bližšej ruky drží rameno pri okne, blokuje otáčanie trupu a znemožňuje alebo obmedzuje výhľad dozadu.)
3. Pri čiastočnom pootvorení dverí človek získa dobrý a ničím nerušený výhľad dozadu, aby mohol sledovať prichádzajúcich cyklistov a prevádzku.
4. Natiahnutie vzdialenejšej ruky na kľučku dverí umožňuje spočiatku iba pomalé a čiastočné otvorenie dverí. Zabraňuje náhlemu, prudkému otvoreniu.
5. Toto pomalé čiastočné otvorenie môže cyklistu varovať a poskytnúť priestor a čas pre reakciu.
6. Vďaka uchopeniu madla dverí po celú dobu otvárania môže človek v prípade potreby dvere rýchlo zabuchnúť.
7. Metóda vzdialenejšej ruky funguje pre cestujúcich vpredu aj vzadu. Navyše u cestujúcich vzadu eliminuje nevýhodu absencie zrkadla.
8. Použitie vzdialenejšej ruky umožňuje vystupovať smerom k premávke zozadu, ktorá je tak dobre vidieť a je možné na ňu reagovať oveľa lepšie ako pri vystupovaní do strany kolmo od vozidla.
9. Pri pravidelnom používaní sa holandský chvat stane bežným zafixovaným postupom, ktorý sa vryje do pamäte.
10. Nahrádza jeden bezmyšlienkovitý návyk iným bezmyšlienkovitým návykom. Tento druhý návyk je však podstatne bezpečnejší.