Lesná zver sa presúva po celý rok, no najnebezpečnejšie obdobie je práve od jesene do apríla. Zvlášť by sme si mali dávať pozor v čase od súmraku do východu slnka na cestách vedúcich medzi stromami, či v blízkosti polí, lesov a lúk. Divá zver sa potuluje po svojom revíre a jej trasy sa často križujú s hlavnou cestou. Mali by sme na to myslieť a byť stále opatrní.
Auto nie je pre zver prirodzeným nepriateľom a preto zviera nevie správne vyhodnotiť situáciu. Často ho oslepia svetlomety a zviera zmeravie. Diaľkové svetlá preto rozhodne nezaberajú na odohnanie zveri z cesty. Pomôcť môže trúbenie, no ani to nie je vždy účinné. Zviera môže nečakane zmeniť smer a preto je každá situácia náročná aj pre skúseného šoféra. Ako teda zareagovať?
1) Sledujte značenie pri ceste – značky nás varujú pred nebezpečnými úsekmi
2) Znížte rýchlosť – aj obyčajných 80 km/h je v takom prípade priveľa
3) Ak zbadáte zver vopred, tak stlmte svetlá, zapnite výstražné smerovky a skúste ich odplašiť trúbením
4) Ak ste zazreli zver, tak myslite na to, že ich tam môže byť viac
5) Ak zbadáte zver na poslednú chvíľu, tak ostáva už len prudko brzdiť. Nesnažte sa inštinktívne vyhýbať, pretože náraz do stromu môže byť oveľa vážnejší ako stret so zverou
Verme, že to nebude váš prípad, no ak sa vám nepodarí vyhnúť zrážke, tak čo najskôr zastavte a zapnite výstražné svetlá (vypnite stretávacie svetlá na aute). Umiestnite výstražný trojuholník. Ak ostala zver na ceste, tak ju označte a vždy zavolajte políciu. Aj vtedy, ak je vaše auto pojazdné a škody malé. Ak by ste z miesta odišli, tak by ste sa dopustili trestného činu. V žiadnom prípade zviera nenakladajte do kufra! To by ste okrem trestného činu úniku z miesta nehody mali na krku aj pytliactvo!
Zrážka so zverou je pomerne častá poistná udalosť. Ak máte uzatvorené havarijne poistenie, tak nahlasujete poistnú udalosť. Poisťovňa to preskúma a uzná oprávnenosť náhrady. Ak havarijne poistenie nemáte, tak máte problém. Povinné zmluvné poistenie (PZP) škody spôsobené so zrážkou so zverou nepokrýva. V takom prípade môžete vymáhať škodu od poľovného združenia v danom revíre. Šanca na úspech je však malá. Väčšia je, ak ide o hospodárske zviera (kravu, ovcu). Ak identifikujete majiteľa, tak si môžete škodu priamo vymáhať od neho. Na druhej strane on si môže vymáhať škodu od vás, ak sa preukáže, že ste zrážku spôsobili vy. V takom prípade kryje náklady vaše PZP.
Nuž najlepšou radou je jazdiť obozretne a v kritickom období o niečo pomalšie. Dobré je mať tiež kameru, ktorá zadokumentuje prípadnú zrážku. Nuž a na trhu je vraj aj odplašovač zvierat, ktorý vydá tóny pod prahom počuteľnosti. Funguje, no spoliehať sa na to neodporúčame.
CAMEA Car vám želá šťastnú cestu a nikdy žiadnu zrážku.