Určite ste sa už aj vy na svojich cestách dostali do rôznych kritických situácií a mali ste plné ruky práce zvládnuť to. Jednou z najnebezpečnejších situácií je, keď vás niekto vybrzďuje. Ako správne reagovať? Dá sa na to pripraviť? CAMEA CAR sa vám dnes vo svojej rubrike pokúsi poradiť.
Základnou radou všetkých odborníkov s ktorými sme problém konzultovali a nacvičovali na skúšobnom polygóne je VENOVAŤ SA NAPLNO RIADENIU AUTA. Naučiť sa defenzívnej jazde znamená dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od auta pred vami a neustále hľadať a vnímať možné únikové zóny. K tomu bezprostredne patrí správna jazda v jazdnom pruhu. Na diaľnici to znamená jazdiť v pravom pruhu, čím vytvárame manévrovací priestor vľavo. Navyše tak poskytujeme priestor aj ostatným pre nápravu prípadných chýb a na núdzové brzdenie.
Ak sa však vodič stane terčom agresívneho vybrzďovania, tak má v zásade tri možnosti. Buď auto bezpečne zastaví, alebo sa pokúsi vyhnúť stretu, alebo treťou možnosťou, ak už zrážke nie je možné zabrániť, tak kontrolovaná havária.
Ak už niekto pred nami krízovo brzdí, tak musíme brzdiť tiež. V tom prípade platí jediné pravidlo. Vyšliapnuť spojku a pritlačiť maximálne brzdový pedál plnou silou. Len tak docielime najkrajšiu brzdnú dráhu. A to platí na všetkých povrchoch (dnes nám v tom pomáha už aj štandardné ABS). Pri vozidlách s automatickou prevodovkou, alebo elektromobiloch len jednoducho naplno brzdíme. Automat si s tým už poradí.
Vyhýbací manéver vyzerá ako logické riešenie, no v praxi je najkomplikovanejší. Máme totiž minimálny čas na hľadanie únikovej zóny a ak prudko strhneme volant, tak vyletíme do krajnice, kde môžeme vraziť do stromu, alebo na druhej strane vletíme do protismeru, kde môže ísť iné vozidlo. Následky potom bývajú často tragické.
Alternatíva riadenej havárie je krajnou možnosťou, ale odborníci ju preferujú pred strhnutím volantu naslepo. Vždy totiž platí, že ak náraz, tak čelný. Je dobré trafiť auto pred sebou čo najrovnomernejšie, aby náraz pohltili bezpečnostné zóny.
Situácie, ktoré sme si opísali nechce zažiť žiadny vodič. Je však lepšie o tom niečo vedieť a najlepšie si to niekde vyskúšať pod odborným dohľadom na bezpečnom polygóne. Veríme preto, že vám naša dnešná CAMEA CAR RADA pomôže, no zároveň vám želáme, aby ste ju nikdy nemuseli aplikovať v praxi.
Šťastný dojazd do cieľa želá CAMEA CAR – váš predajca a partner!